Kiedy zastosować styrodur?

Jest materiałem używanym niemal na każdej budowie i przy każdym większym remoncie. Dzięki swoim funkcjom izotermicznym oraz zapobiegającym powstawaniu wilgoci w pomieszczeniach jest świetnym dodatkiem do betonu, czy elementem izolacyjnym. Otóż, styrodur, bo o nim mowa, jest w zasadzie niezastąpiony w większości przedsięwzięć budowlanych. Jego stosunkowo przystępna cena sprawia, że używa się go na co dzień przy większych i mniejszych konstrukcjach, a także do zaaranżowania przestrzeni w danym wnętrzu. Kiedy dokładnie można go stosować i dlaczego jest on tak praktycznym i uniwersalnym materiałem?

Styrodur w Twoim domu

Materiał ten zaczęto wykorzystywać stosunkowo niedawno, kiedy odkryto jego uniwersalne właściwości. Główne zastosowanie znajduje wszędzie tam gdzie potrzebne jest zapewnienie skutecznej izolacji cieplnej. Na początku stosowano go jako element konstrukcyjny podłóg, ścian, czy dachów, z czasem stał się także elementem ułatwiającym zamontowanie ogrzewania podłogowego w domu, czy mieszkaniu, gdyż pomaga w zatrzymaniu nagromadzonego ciepła. Styrodur xps nadaje się również doskonale do  pomieszczeń o wysokim poziomie wilgoci, gdyż skutecznie jej przeciwdziała. Ponadto, posiada on właściwości samogasnące, co w praktyce oznacza, że w przypadku pożaru lub pojawienia się ognia, nie będzie się on rozprzestrzeniał w tak szybkim tempie jak mogłoby to mieć miejsce bez zastosowania tego materiału. Możliwe nawet, że ogień trafiając na warstwę styroduru, zostanie samoistnie zagaszony. Jest to szczególnie ważne, kiedy nie mamy możliwości reakcji, na przykład w pokojach dziecięcych lub w miejscach trudnodostępnych, a narażonych na ewentualny wybuch pożaru.

Styrodur w płytach warstwowych

Materiał ten z powodzeniem stosuje się także w płytach warstwowych używanych między innymi do budowania ścianek działowych. Dzięki swojej dźwiękoszczelności, pozwala na odgrodzenie od siebie części pomieszczenia, zapewniając prywatność i izolację od szumów dobiegających z innej części domu, czy mieszkania. Dźwiękoszczelność co prawda nie jest stuprocentowa, jednak mimo wszystko zapewnia większą prywatność. To samo można powiedzieć o zastosowaniu styroduru jako elementu konstrukcyjnego ścian, który pozwoli nam odgrodzić się od dźwięków dochodzących nas od sąsiadów. Warto tutaj zastanowić się nad grubością warstwy tego materiału, możemy bowiem wybrać między innymi grubość styroduru 2 cm, 5 cm, czy więcej w zależności od naszych potrzeb. Im grubsza jego warstwa, tym wyższa cena, jednak zarazem lepsza izolacja cieplna i mniej hałasów.

Może Ci się również spodoba