Dział spadku

Czym jest dział spadku? Co wchodzi w dział spadku? Osoby upoważnione do zajmowania się tym działem? Kiedy nasze sprawy są tam odsyłane? Zastanawiałeś się kiedyś dłużej nad tymi tematami, lub szukasz odpowiedzi na dokładnie te pytania? Lepiej trafić nie mogłeś. Na łamach poniższego artykułu dowiesz się wszystkich niezbędnych do tego informacji. Najważniejsze jest to zacząć od samego początku. Czym tak naprawdę jest spadek? Prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz kiedyś spotka się ze spadkiem oraz okolicznościami jemu towarzyszącymi. Oczywiście  jeżeli już tego nie zrobił i nie otrzymał jakiegoś spadku. 

Czym jest spadek?

Spadek jest to rzecz którą spadkobierca otrzymuje od spadkodawcy po jego śmierci. Spadek może być różny, a w zasadzie to co znajduje się pod tym pojęciem. Spadkiem mogą być chociażby rzeczy lub zwierzęta. Spadek musi być przyjęty lub odrzucony przez spadkobiercę. Z hasłem spadek bezpośrednio wiążą się dwa pojęcia, takie jak: poświadczenie dziedziczenia oraz testament notarialny. O ile z testamentem notarialnym jest wszystko jasne tak z aktem poświadczenia dziedziczenia już trochę mniej. To wszystko jest wykonywane przez notariuszy. Ponieważ to właśnie do ich pracy należy sporządzanie różnego rodzaju dokumentów, a dzięki im podpisem nabierają one formy urzędowej. Tak jest i tutaj. Notariusze, reprezentujący kancelarie notarialne odpowiadają w jej imieniu przed państwem oraz jej klientami. Do zadań tych o to urzędników należy sporządzanie zarówno aktów poświadczenia dziedziczenia, jak i testamentów notarialnych. To wszystko zalicza się do działu spadku.

 Czym jest poświadczenie dziedziczenia? 

Bardzo często spotykamy się z pojęciem poświadczenie dziedziczenia. O ile wiadomo już, żę sporządzany jest przez notariuszy, to do końca jeszcze nie wiadomo o co w nim więcej tak naprawdę chodzi. Poświadczenie dziedziczenia służy do tego, aby określić potencjalnych spadkobierców, danego spadku. Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia następuje ukazanie spadkobierców danego spadku. Określa on komu przysługują udziały w spadku i następuje wskazanie tych osób. Jest to bardzo ważna w kontekście spadku. Nie mniej jednak, nie jest to najtrudniejszy dział w pracy notariusza. Należałoby tutaj wspomnieć chociażby sądowych zniesienia współwłasności nieruchomości. Dlaczego akurat  zniesienie współwłasności nieruchomości? Proces zniesienia współwłasności jest bardzo czasochłonnym na tle innych spraw prowadzonych przez notariuszy. Nie zmienia to faktu, że jest on również mile widziany przez większość kancelarii.

Czym powinien charakteryzować się notariusz?

Notariusz godny zaufania czy to w ogóle możliwe? Bardzo często ludzie źle postrzegają osoby pracujące ogólnie mówiąc w prawie Jest to związane bezpośrednio z tym, że bardzo często, po prostu wręcz boimy się takich osób lub mamy co do nich mieszane uczucia. W rozmowie z notariuszami, prawnikami czy też innymi ludźmi powiązanymi z tą działalnością, czujemy  do nich respekt czy też pewnego rodzaju niepewność. Nie jest to do końca dobre przekonanie. Osoba pracująca jako notariusz lub prawnik charakteryzuje się wieloma zaletami. Obowiązuje ich bezwzględna znajomość prawa, etyka zawodowa, kultura osobista oraz chęć do ciągłego rozwijania się. Osoby posiadające ten zawód są bardzo inteligentne i bez problemu rozwiązuje wszystkie nieprzyjemne sytuacje. Dlatego należy ufać takim osobą jak notariusz, zwłaszcza jeżeli dochodzi do spotkania w kontekście zawodowym. Mam nadzieję, że powyższy artykuł okazał się przydatny, a zawarte w nim informacje lepiej pomogą zrozumieć cały temat.

Może Ci się również spodoba