Farby do ścian – jaką farbę wybrać?

Rynek zapewnia nam tak szeroki wybór farb do malowania wnętrz, że trudno się na coś zdecydować. Jakie są dostępne rodzaje farb? Jakie farby do malowania wnetrz są najlepsze? Gdzie dostaniemy odpowiednie emulsje? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Farby do ścian – o czym mowa?

Czym właściwie jest ta farba do malowania wnętrz? Co skrywa się pod jej nazwą? Farba do malowania wnętrz jest mieszaniną pigmentów, spoiw organicznych lub mineralnych, wypełniaczy, rozcieńczalników oraz środków pomocniczych. Nanoszona na ściany tworzy powłokę ochronną, ale nie tylko, ponieważ również stanowi element dekoracyjny. Farby ścienne, zwane również farbami wewnętrznymi nanosić można natryskowo, za pomocą wałka lub pędzla. Dostępne są zwykle w szerokiej palecie barw, ale nie tylko, ponieważ farby ścienne dzieli się na kilka rodzajów.

Farby do ścian – co mamy do wyboru?

Biorąc pod uwagę skład spoiwa, farby do ścian dzieli się na dwa podstawowe rodzaje – farby emulsyjne oraz farby mineralne. Obecnie największą popularnością cieszą się farby emulsyjne, do których zalicza się m.in. farby akrylowe, farby lateksowe, garby ceramiczne oraz farby winylowe. Do farb mineralnych, czyli tych rzadziej używanych, zalicza się farby polikrzemiankowe, farby cementowe, farby wapienne oraz farby silikatowe.

Jednak na tym nie koniec, ponieważ rynek zapewnia nam też farby dekoracyjne, które pozwalają na powierzchni ścian uzyskać efekty ozdobne. Wśród tych farb z pewnością można wyróżnić farby brokatowe, które umiejętnie skomponowane z oświetleniem, mogą nadać danemu wnętrzu interesującego i oryginalnego wyglądu.

Farby do wnętrz – które będą dla nas najlepsze?

Jak spośród tak wielu rodzajów farb, wybrać te, które sprawdzą się w naszych wnętrzach? Choć może to w tej chwili wydawać się bardzo trudne, to w rzeczywistości jest to bardzo proste zadanie. Wystarczy tylko się do tego odpowiednio zabrać. Jak? Na pewno warto zastosować do podstawowych zasad, które mówią, że w dużych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się ciemniejsze barwy, bo sprawiają, że wnętrze wydaje się przytulniejsze, zaś w mniejszych jasne barwy, bo one sprawiają, że optycznie dane wnętrza wydają się większe. Następnie dobierzmy farby zgodnie z ich przeznaczeniem. Do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności powinniśmy postawić na farby, które nie zatrzymują w sobie wilgoci i nie prowadzą do rozwoju groźnych dla nas bakterii czy grzybów. Poza tym, w pomieszczeniach najczęściej używanych powinniśmy postawić na farby do malowania wnętrz, które są zmywalne i odporne na uszkodzenia. Co ciekawe, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku idealne mogą okazać się farby lateksowe, ponieważ mają właściwości izolujące, a przy tym cechuje je najlepsza odporność na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że takie farby mogą się sprawdzić jednakowo w łazience, kuchni, jak i pokoju dziecka, czy salonie. W celach dekoracyjnych możemy wykorzystać farby ścienne z brokatem. Świetnie się one sprawdzają na pojedynczych ścianach, jak również na ich fragmentach.

Gdzie nabędziemy odpowiednie farby do wnętrz?

Nie tylko ilość dostępnych rodzajów farb jest duża, ale również punktów, w których można je nabyć. Jak spośród nich wszystkich wybrać ten, który zapewni nam odpowiednie farby do malowana wnętrz? Wybór wcale nie jest taki trudny, jak by się mógł wydawać, ponieważ na rynku działa Pigmentologia – profesjonalny dystrybutor najlepszych farb. Co ciekawe Pigmentologia prowadzi sprzedaż stacjonarną, jak i sklep online, co sprawia, że każdy z nas, niezależnie od tego, gdzie mieszka, ma zapewniony dostęp do najlepszego wyboru farb, oraz usług profesjonalnego sprzedawcy, który służy klientom swoim doświadczeniem, wiedzą oraz fachowym doradztwem.

Może Ci się również spodoba