Jak samodzielnie wykonać oryginalny i modny stół do salonu? – barwniki do drewna

Jeśli marzy ci się nowoczesny, modny i stylowy stół do salonu, a nie chcesz już wybierać przedmiotów masowej produkcji, które zdają się w każdym sklepie wyglądać tak samo, możesz zdecydować się na wykonanie stołu własnoręcznie. Współcześnie bardzo modne są stoły wyglądające jak skrzynie, czyli zbite ze sobą deski. To także bardzo ekologiczna opcja recyklingu wpisująca się w nowożytne nurty walki z zanieczyszczeniem środowiska oraz w filozofię wabi-sabi, w której kluczowym elementem jest nadawanie starym przedmiotom nowego życia.

Krok po kroku

Jeśli posiadasz stare deski możesz z nich zrobić piękny stół w nowoczesnym stylu. Jeśli takich desek nie posiadasz a marzy ci się podobny stół, także jesteś w stanie osiągnąć taki efekt poprzez użycie aplikatora do imitacji słojów na powierzchniach sztucznych. Barwniki do drewna nadają się bowiem do odnawiania starych powierzchni drewnianych, ale równie dobrze potrafią imitować drewno na innych powierzchniach, na przykład plastikowych lub szklanych. Na rynku dostępna jest ogromna gama produktów do barwienia drewna: atramenty, koncentraty, lakiery typu glaze, bejce, barwniki pozytywne, patyny, produkty z efektem pociągnięcia pędzla itp.

Do barwienia stołu najlepiej użyć bejce, czyli połączenie rozpuszczalników z naturalnymi olejami. Nadają się one także idealnie do odnawiania antyków, odświeżania balustrad, drewnianych schodów itd. Bejca jest delikatna dla drewna, doskonale się wchłania i nie podnosi jego włókien. Efekt końcowy tworzy jednolitą powierzchnię, bardzo odporną na ścieranie. W renowacji najważniejszym elementem jest przygotowanie materiału, w tym wypadku drewna. Stare deski należy oczyścić, wysuszyć, odtłuścić, usunąć z nich wszelkie powłoki farb i lakierów. Następnie powierzchnię należy wypolerować i oczyścić z pyłu. Bejce aplikujemy gąbeczką lub miękką szmatką delikatnie i równomiernie wcieramy ją w drewno. Po nałożeniu pierwszej warstwy nadmiar bejcy delikatnie usuwamy ściereczką. Jeśli chcemy uzyskać ciemniejszy kolor nakładamy drugą warstwę. Kolor bejcy zależy od naszego wyboru. Na rynku mamy bowiem dostępną szeroką gamę kolorów. Najpopularniejsze jednak współcześnie są kolory natury czyli brązy, beże, ecru a nad nimi wszystkimi króluje biel. Zamiast bejcy można użyć farby, jednak chociaż one zwykle kryją lepiej, bardzo często posiadają LZO, czyli lotne związki organiczne, szkodliwe dla zdrowia a sama farba aplikowana musi być na zewnątrz lub w bardzo dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Farby mają zwykle większą ścieralności niż bejce, które głębiej wynikają w drewno. Po zakończeniu malowania i wyschnięciu desek należy je polakierować odpowiednim lakierem do mebli, najlepiej takim, który jest produktem bezpiecznym.Listę takich produktów można znaleźć na stronie Polskiego Związku Alergologicznego.

Ostatni etap, czyli jak zbić deski ze sobą.

Ostatnim elementem podczas tworzenia takiego stołu jest zbicie desek ze sobą. Ten element należy wykonać ostrożnie, jednak nie musimy martwić się o to że gdzieś będą widoczne główki gwoździ tak długo, jak będą one bezpieczne dla naszych domowników. Widoczne elementy łączenia są bowiem, także elementem dekoracyjnym w stylu wabi-sabi. Nasz stół najlepiej zbić tak, by imitował skrzynię z otwartą ścianą boczną. W środku można zamontować półeczkę. Należy pamiętać aby desek nie zbijać ze sobą zbyt ściśle. Cały urok w takiej aranżacji polega właśnie na tym, że nasz stół wygląda jak funkcjonalna skrzynia, a nie jak produkt sklepowy.

Może Ci się również spodoba