Jak wycenić porcelanę 

Domy aukcyjne to miejsca, w których odbywają się licytacje przedmiotów zabytkowych, kolekcjonerskich, rzadkich i cenionych na rynku. W licytacji może wziąć udział każdy przy minimalnym wysiłku. Należy bowiem jedynie wypisać krótki formularz przed aukcją. 

Internet, telefon 

W dobie Internetu możliwe jest także licytowanie przez internet na specjalnie do tego stworzonych portalach licytacyjnych lub przez telefon. W tej ostatniej opcji pracownik domu licytacyjnego reprezentuje uczestnika podczas aukcji, będąc z nim w stałym kontakcie telefonicznym.  Na aukcjach sprzedawane są między innymi przedmioty typu antyki porcelana. 

Od czego zależy cena porcelany? 

Wycena dzieł sztuki to bardzo delikatny temat. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Decydują o niej bowiem zapotrzebowania lokalnego rynku. Bardzo trudno wycenić niektóre antyki, porcelana jest jednym z nich. Pod uwagę należy wziąć renomę wytwórni i rynek, na którym jest sprzedawana. Inne bowiem wyroby są poszukiwane w Niemczech a inne w Polsce. W Niemczech najdroższe są  egzemplarze firmy Meissen, taniej wyceniane są, w kolejności, produkty firm: Królewski Berlin, Furstenberg, Ludwiksburg, Frauenreuth i Hohst. Pozostałe wyroby mają niewielką wartość. W Polsce najwyżej wyceniane są wyroby Rosenthal, o których nikt nawet nie wspomina w Niemczech.  Na drugim miejscu jest Meissen a na trzecim porcelana rosyjska i wyroby firmy Bawaria. To, co cenione jest w Niemczech, jak na przykład Furstenberg i Hohst, nie jest poszukiwane przez kolekcjonerów w Polsce. 

Ceny 

Cena zależna jest zatem od państwa, w którym wyceniane są antyki. Porcelana Rosenthal (filiżanka z podstawkiem i talerzykiem deserowym) kosztuje w Polsce 120 zł. Jednak nie oznacza to, że w Niemczech czy Szwecji zapłacimy za nią równowartość tej ceny. W Niemczech cena będzie o jedną trzecią wyższa, a w Szwecji o połowę niższa. Ważne jest zatem upodobanie lokalnego klienta ale także ekonomiczna pozycja danego kraju na rynku światowym. Inaczej bowiem kształtują się ceny w krajach bogatych a inaczej w krajach biednych.  Na cenę porcelany wpływa także moda. To, co w Polsce się nie sprzedaje, na przykład kolekcja Maria w niebieskiej dekoracji firmy Rosenthal, jest bardzo poszukiwane w innych krajach. Na przykład w Szwecji tego typu wzór jest poszukiwany przez klienta. Kolejnym czynnikiem kształtującym cenę porcelany jest rzadkość jej występowania.  Tutaj także wiele zależy od kraju, w którym jest licytacja. To, co jest znane w Polsce i nie ma zbyt dużej wartości może być przedmiotem bardzo mało znanym w innym kraju a jednocześnie bardzo poszukiwanym. Właściciele domów aukcyjnych i kolekcjonerzy radzą aby poszukiwanych obiektów porcelanowych wypatrywać na aukcjach w krajach, w których nie są one nie są modne. Wówczas mamy szansę zakupić je tanio. 

Może Ci się również spodoba