Jak wytresować psa – 8 sprawdzonych porad !

Nikogo nie trzeba przekonywać, że tresura czworonoga przynosi ogromne korzyści. Dobrze zaplanowane i przeprowadzone szkolenie psa to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim łatwiejsze życie właściciela i jego pupila.

Każdy pies – niezależnie, czy mamy małego Yorka, czy też większego psa pasterskiego – powinien zostać właściwie przeszkolony. Taka tresura psa wymaga od właściciela odpowiedniego podejścia, doświadczenia, wiedzy, a przede wszystkim dużo cierpliwości. Sprawdź 8 porad od Tresura Psów Warszawa, które ułatwią Ci wyszkolenie swojego pupila!

Porada pierwsza – nadaj psu imię!

Wydaje się to oczywistą rzeczą, jednak jak wskazuje rzeczywistość niekoniecznie tak jest. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, że przez pierwsze tygodnie życia szczeniaka każdy domownik woła na niego inaczej. To duży błąd, który może utrudnić jego szkolenie. Od samego początku pies powinien mieć imię, którego używać będą wszyscy, dzięki czemu on zacznie na nie reagować. Jak wskazują eksperci, takie imię powinno kończyć się na samogłoskę, ponieważ sprawia to, że pies szybciej jest w stanie się go nauczyć.

Porada druga – zaplanuj szkolenie!

Nie warto działać chaotycznie i spontanicznie. Chcąc, by końcowe rezultaty tresury psa spełniły nasze oczekiwania należy już na wstępie odpowiednio zaplanować całe szkolenie. Pierwszą rzeczą, którą warto nauczyć swojego czworonoga jest spanie w swoim legowisku. Pominięcie tego etapu w szkoleniu może powodować, że pies będzie sypiał na kanapie lub w naszym łóżku, czego nie każdy właściciel chce.

Porada trzecia – trenuj kompleksowo!

Warto pamiętać, że szkolenie psów nie dotyczy tylko nauki posłuszeństwa, ale również wielu sztuczek, które pozwolą miło bawić się z psem. W sesjach treningowych należy odpowiednio zrównoważyć naukę dyscypliny i elementów dodatkowych, tak by szkolenie psa było kompleksowe.

Porada czwarta – poznaj swojego psa!

Jak wskazują pracownicy ośrodka zajmującego się szkoleniem psów w Warszawie, każdy pies jest inny, ma swój temperament i zachowanie. Każda rasa psa ma też swoje indywidualne tempo nauki. By skutecznie wytresować psa należy przed szkoleniem dobrze poznać swojego czworonoga, a także zdobyć wiedzę o cechach danej rasy.

Porada piąta – poznawaj nowe metody!

Ćwiczenia i metody szkolenia psów zmieniają się bardzo szybko. Obecnie właściciele czworonogów najchętniej decydują się na metody pozytywne, które polegają na zabawowej nauce psa, w której stosuje się szereg nagród. Internet pełen jest ćwiczeń oraz porad, dzięki którym takie szkolenie będzie bardziej efektywne. Zapoznaj się z nimi zanim przystąpisz do szkolenia psów.

Porada szósta – nagradzaj psa!

Dobrze wykonane zadanie przez psa powinno być odpowiednio nagrodzone. Początkowo za nagrodę powinny służyć smakołyki, jednak z czasem warto z nich rezygnować. Jak wskazują eksperci z Tresury Psów Warszawa, zwierzę nie może identyfikować pozytywnego zachowania z pysznym smakołykiem, ponieważ doprowadzi to do rozleniwienia psa. W miarę postępowania szkolenia smakołyk może zostać zastąpiony przez pochwałę głosową lub głaskanie.

Porada siódma – zaangażuj do ćwiczeń rodzinę!

Nie chodzi o to, by cała rodzina aktywnie szkoliła czworonoga, ale po prostu przestrzegać pewnych zasad. Jeśli chcesz nauczyć psa, aby pies nie wskakiwał na kanapę w salonie, a inni członkowie rodziny będą zachęcać pupila do siadania na niej, nic nie wyjdzie z Twoich zajęć. Zanim rozpoczniesz kolejną lekcję, uprzedź o tym pozostałych domowników!

Może Ci się również spodoba