Kardiologiczne badanie serca – kiedy wizyty u kardiologa nie należy odkładać?

Arytmia, nerwica serca, nadciśnienie, wady wrodzone, to jedne z najczęstszych problemów układu krążenia, z którymi zmagają się Polacy. Choroby serca można jednak leczyć. Pacjent pozostający pod stałą opieką dobrego lekarza kardiologa ma szansę prowadzić normalne życie – pracować, uprawiać sport, latać samolotami na zagraniczne wycieczki. 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje serce pracuje jak należy, umów się na wizytę w poradni. Kardiolog Chorzów zdiagnozuje problem oraz wdroży niezbędne leczenie.

Problemy z sercem, czyli sygnały, których nie należy lekceważyć

Serce pełni rolę pompy napędzającej do pracy pozostałe organy. Jego zaburzona praca może wywołać poważne zakłócenia – od wzrostu ciśnienia tętniczego, po niewydolność krążeniową.

Takich stanów nie należy bagatelizować. Fachowa pomoc ze strony lekarza kardiologa może uratować życie.

Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach i wadach serca.

Sygnałów, których nigdy nie należy lekceważyć, to ostry ból i kłucie w klatce piersiowej, uczucie duszności, uczucie kołatania serca, omdlenia, zalewanie zimnymi potami.

Ból i kłucie w klatce piersiowej może być sygnałem zbliżającego się zawału mięśnia sercowego – stanu zagrażającemu życiu chorego, wymagającego szybkiej pomocy ze strony dobrego kardiologa.

Badanie kardiologiczne serca – jak przebiega?

Główne badania serca, wykluczające zawał i stany zagrażające życiu pacjenta można przeprowadzić  w poradni kardiologicznej, w szpitalu na specjalistycznym oddziale, na oddziale ratunkowym, w karetce, a nawet w przychodni rejonowej.

Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie warto czekać, lecz należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, zadzwonić na pogotowie lub udać do szpitala.

W stanach nie zagrażających bezpośrednio utracie życia, pacjent może wykonać badania diagnostyczne w wybranym gabinecie kardiologicznym.

Poradnia kardiologiczna w Chorzowie oferuje:

  • echo serca (elektrokardiografię)
  • EKG serca
  • holter serca
  • holter ciśnienia.

Wszystkie z wymienionych badań, są badaniami nieinwazyjnymi. Nie wywołują bólu, ani dyskomfortu.

Najczęstsze choroby serca

U osób starszych, przepracowanych i z innymi problemami zdrowotnymi kardiolodzy najczęściej diagnozują:

  • miażdżycę, która jest chorobą przewlekłą tętnic. Odpowiednie leczenie miażdżycy, pod okiem dobrego kardiologa jest niezwykle istotne, bowiem nieleczone zmiany w obrębie tętnic mogą prowadzić do zawału, udaru, tętniaka.
  • arytmia serca jest zaburzeniem rytmu serca, może również występować jako objaw miażdżycy, niedotlenieniem serca lub nadciśnienia. Kardiolodzy wyróżniają migotanie przedsionków oraz migotanie komór. Są to stany niebezpieczne, mogące prowadzić do zatrzymania akcji serca.
  • zapalenia mięśnia sercowego, które może być wynikiem stanu zapalnego umiejscowionego w sercu. Główną przyczyną mogą być wirusy.
  • choroba wieńcowa, zwana również chorobą niedokrwienną serca.
  • nadciśnienie tętnicze
  • dławica piersiowa inaczej zwana dusznicą bolesną.

Większość z wymienionych schorzeń można z powodzeniem leczyć w poradni kardiologicznej w Chorzowie. W wyjątkowych sytuacjach pacjent może wymagać dodatkowej opieki ze strony dobrego kardiochirurgia.

Może Ci się również spodoba