Metody diagnozowania boreliozy

Wiedząc jakie konsekwencje niesie za sobą borelioza powinniśmy mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo, gdy uczestniczymy w sytuacjach sprzyjających zarażeniu tą chorobą. Chodzi głównie o wycieczki po lesie, spacery z psem w okolicy łąk czy nawet zwykły spacer w parku. Nie musimy pamiętać wszystkich objawów, wszystkich chorób, lecz gdy dojdzie do niechcianego spotkania z kleszczem warto przejść diagnostykę pod kontem stwierdzenia posiadania bakterii odpowiedzialnych za wywołanie boreliozy. 

Pierwszy krok jaki należy wykonać jest oczywiście wizyta w najbliższym POZ. To lekarz rodzinny podejmie decyzję o skierowaniu na odpowiednie badania. Trzeba podczas wizyty jasno i wyraźnie podkreślić, że w ostatnim czasie zaatakował nas kleszcz. Ze względów sanitarno-epidemiologicznych, sanepid udostępnił usługę badania kleszczy. Dlatego kiedy usuniesz samodzielnie kleszcza, masz możliwość poddania go badaniu sanepidowskiemu na obecność chorób zakaźnych. 

Diagnostyka boreliozy 

Testy na obecność boreliozy wykonywane są z a pomocą trzech różnych metod. Są to: test elisa, metoda western bolt oraz test PCR. Najlepszą dla nas metodę z pewnością wskaże lekarz rodzinny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by poznać charakterystykę każdej z nich. Może to być bardzo istotne w przypadku borelioza leczenie. 

Test elisa jest najstarszą metodą stosowaną do wykrywania boreliozy. Od pacjenta pobierana jest krew, a na podstawie jej próbek analizuje się obecność przeciwciał. Do wybranej próbki krwi pacjenta wpuszcza się bakterię krętka boreliozy. Kiedy bakteria łączy się z wytworzonymi przeciwciałami wskazuje to jasno i wyraźnie na wynik dodatni testu. Pomimo, że walorem tego testu jest cena, ponieważ jest ono stosunkowo tanie, to niestety jego skuteczność jest bardzo niska.  

Kolejną dostępną metodą jest metoda Western Bolt. Podobnie jak w przypadku testu elisa od pacjenta pobierana jest krew. Najlepiej w jak najkrótszym czasie od momentu ukąszenia kleszcza.  Metoda ta zakłada oznaczenie konkretnych przeciwciał, które są szczególnie charakterystyczna dla boreliozy. Chodzi o przeciwciała IgM a także IgG. Skuteczność tego akurat testu jest niezwykle wysoka. Wynosi prawie 90%. Niestety nie obejdzie się również bez wad. Wynik badania dostępny jest dla pacjentach dopiero po 6 tygodniach od momentu zarażenia. Jest to wynik tzw. Okna serologicznego, który polega na odstępie czasowym, oznaczonym od momentu zarażenia do momentu powstania przeciwciał. Częstym zaleceniem lekarzy bywa, by testy na obecność boreliozy powtórzyć po kilku miesiącach. Test Western Bolt jest w tym przypadku opcją do rozmyślenia, ze względu na wyższą cenę badania.  

Aby odpowiednio ustalić borelioza leczenie, wykonuje się także test PCR. To najszybsze z możliwych do wykonania testów na obecność boreliozy. Jest możliwy do wykonania już w trakcie pierwszych kilkunastu godzin od zakażenia. Nie wymaga to oczekiwania na odpowiedź immunologiczną organizmu. Test ten polega na zbadaniu obecności bakterii odpowiedzialnych za wywołanie boreliozy. Podobnie jak w przypadku pozostałych metod, wykonuje się ją na podstawie próbek krwi. 

Może Ci się również spodoba