Prawidłowy montaż i regulacja samozamykacza do drzwi – porady eksperta

Samozamykacze to proste, ale bardzo funkcjonalne urządzenia, dzięki którym drzwi, furtka lub brama samoczynnie się zamykają. Stosowanie tego typu rozwiązań pozwala unikać strat ciepła w budynkach, a także chronić przed wejściem na teren budynku, czy też obiektu nieupoważnionych osób. Po zatrzaśnięciu się drzwi, otworzyć można je tylko za pomocą klucza.

Działanie całego systemu oparte jest o specjalną sprężynę, która zbiera energię podczas otwierania drzwi i oddaje ją podczas samoczynnego zamykania. W nowszych wersjach samozamykacz do drzwi wyposażony jest w hydrauliczne dodatki, które powodują, że drzwi nie trzaskają, ale skutecznie się zamykają. Żeby całość mogła prawidłowo funkcjonować, musi być odpowiednio zamontowana i wyregulowana. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z artykułu.

Montaż samozamykacza – łatwa i intuicyjna

Na rynku do naszego dostępu mamy kilkanaście rodzajów samozamykacze. Dzielą się one na wiele podkategorii, ale podstawowy podział dzieli je na te montowane od strony zawiasów oraz samozamykacze montowane od ościeżnicy. Bez względu na to, jaki model wybierzemy, przy jego montażu należy stosować się do kilku ważnych zasad. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kąt otwarcia drzwi i do niego dobrać, a następnie dostosować położenie samozamykacza.

Sam montaż samozamykacza wymaga wywiercenia specjalnych otworów w drzwiach, orazna samej ościeżnicy, do których przymocowuje się samo urządzenie i jego ramiona. Do tego najlepiej sprawdzą się śruby lub wkręty do drewna. Ważne, by podczas montażu pamiętać o tym, że zawory hydrauliczne powinny być odwrócone w kierunku zawiasów. Na koniec montażu należy odpowiednio wyregulować długość ramienia, tak by było ono prostopadle położone do ościeżnicy.

Regulacja samozamykacza do drzwi – jak to zrobić bez pomocy fachowca?

Podczas użytkowania samozamykacza do drzwi może okazać się, że nie funkcjonuje on należycie – efektem nieprawidłowego działania może być trzaskanie drzwi lub ich niedomykanie się. Za jego regulację odpowiadają hydrauliczne zawory, które umieszczone są w urządzeniu. Jeden z nich odpowiada za prędkość zamykania, a drugi za prędkość domykania drzwi (etap, w którym drzwi zostają ostatecznie zamknięte).

Sama regulacja takiego samozamykacza do drzwi nie jest zadaniem trudnym i z powodzeniem można wykonać je samodzielnie. Warto, jednak pamiętać o kilku rzeczach zanim przystąpimy do prac. Pierwszą jest kolejność podejmowanych działań – w pierwszej kolejności dokonujemy korekty zaworu odpowiedzialnego za zamykanie, a w kolejnym etapie zaworu odpowiedzialnego za domykanie.

To jak ustawimy poziom zaworów zależy tylko od naszych potrzeb i niekoniecznie muszą być one jednakowe dla wszystkich drzwi i furtek. Przykładowo samozamykacz do drzwi wejściowych może zamykać je odrobinę szybciej, niż ten odpowiedzialny za zamykanie drzwi wewnątrz budynku. Podobnie jest z furtką – zewnętrzną, która odpowiada za wejście na teren obiektu samozamykacz może zamykać w ciągu 2-3 sekund, natomiast tą na posesji w 5-6 sekund, by nie było konieczności ciągłego używania klucza.

Samozamykacz – cena

Najtańsze samozamykacze można dostać już za niespełna 200 złotych. Są one prostej budowy i świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Droższe warianty potrafią osiągać cenę nawet blisko 900 złotych i przeznaczone są cięższych drzwi. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się do drzwi przeciwpożarowych, które muszą być wyposażone w specjalne zamykacze.

Może Ci się również spodoba