Wybór rolet okiennych – na co zwrócić uwagę?

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Mówić o nich można długo… Przydają się zarówno latem, jak i w okresie zimy. Chronią, zapewniają oszczędności, zdobią okno i cały budynek. Jeśli na etapie budowy nie pomyślałeś o tym, by je zainstalować, nic straconego. Możesz zrobić to w dowolnym momencie.

Dlaczego rolety zewnętrzne to dobry wybór?

Dziś tak popularne rolety okienne pełnią wiele funkcji, więc nie ma co się dziwić, że są tak chętnie kupowane i instalowane w domach, mieszkaniach oraz obiektach usługowych. Pozwalają przede wszystkim ograniczyć straty ciepła budynku w okresie grzewczym. Wykonane z aluminium, stali, PVC lub drewna wypełnione są materiałem izolacyjnym, dzięki czemu stanowią dodatkową przegrodę cieplną. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zainwestować w ten właśnie produkt. Takie rolety do okien ograniczają wychładzanie pomieszczeń w wyniku negatywnego oddziaływania wiatru. Dzieje się tak dlatego, że między oknem a zasłoniętą roletą tworzy się warstwa powietrza, której ruch jest ograniczony. Niewątpliwie roleta ta zapewnia dodatkową barierę dla włamywaczy, szczególnie gdy wybór pada na roletę z funkcją antywłamaniową. Niezbyt często się o tym mówi, ale osłona okienna montowana na zewnątrz ma bardzo dobre działanie ochronne w zakresie akustyki. Niektóre modele obniżają hałas o około 10 dB. Wątpliwości nie ulega to, że roleta do montażu zewnętrznego tworzy upragnioną prywatność. Dzięki niej można zasłonić okno w dowolnym momencie, zarówno w dzień, jak i w nocy. Idealnie dopasowana zapewnia stuprocentową osłonę okna, a więc i zabezpieczenie przed ciekawskimi sąsiadami i osobami spacerującymi w okolicy okien. Zależy to jednak od tego, w jakim stopniu roleta zewnętrzna okienna jest dopasowana do tego okna. To jeden ze szczegółów, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze osłony okiennej.

Czym kierować się przy wyborze rolety zewnętrznej?

Zanim ktokolwiek przejdzie do wyboru rolety okiennej, musi szczegółowo zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem tego urządzenia. Następnie należy przejść do pomiaru okna. Trzeba zrobić to bardzo precyzyjnie, aby zakupiona, a później zamontowana roleta dobrze wyglądała i funkcjonowała poprawnie.

Tak więc wybierając roletę, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar. Zdarza się, że dostępne od ręki rolety nie pasują do konkretnego okna. Wynika to z faktu, iż okna bywają nietypowe. Wówczas pozostaje zamówić roletę pod wymiar.

Kolejna sprawa to rodzaj zastosowanych w produkcji materiałów. Roleta powinna być wytrzymała, estetyczna i funkcjonalna. Niewątpliwie wpływ na to częściowo ma właśnie materiał wykorzystany podczas produkcji. Kiedy jest tworzona pod zamówienie, materiał można sobie wybrać. Warto w tej kwestii poradzić się producenta.

Bardzo ważne są tu funkcje. Trudno wyobrazić sobie zakup rolety okiennej bez zapoznania się z jej funkcjami. Trzeba sprawdzić, czy posiadają funkcję termoizolacji, a także funkcję antywłamaniową. Od tego będzie zależała jej przydatność.

Mechanizm działania również jest niezwykle istotną kwestią. Wybierając roletę zewnętrzną, dobrze jest zorientować się, w jaki sposób działa, jak ją zwijać i rozwijać, czy istnieje możliwość sterowania zdalnego przy użyciu smartfonu.

Kolor rolety oraz jej ogólny wygląd to wbrew pozorom też szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę. W końcu roleta ta ma być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Chodzi o to, by pasowała do elewacji oraz całego budynku. Ma być po części dekoracją budynku. Czasem wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor, by nadać obiektowi charakteru.

To, o czym nie wspomnieliśmy, to cena. Nie bez powodu. Jest najmniej ważna. Można zwrócić uwagę na ten szczegół, ale na ostatnim etapie selekcji. Jeśli więc już ktoś będzie miał kilka rolet do wyboru, które są trwałe, funkcjonalne, mają oczekiwany mechanizm działania itd., będzie można ułatwić sobie podjęcie decyzji, kierując się właśnie ceną. Trzeba jednak spodziewać się, że rolety te wówczas będą miały zbliżone ceny. Różnice są wtedy, gdy np. jedna roleta ma mechanizm zdalnego sterowania, a druga nie. Gdy jedna roleta jest mała, a druga bardzo duża.

Może Ci się również spodoba